29 kwietnia 2024

Zagrają i wspomną Stanisława Piesika.

Już po raz trzeci odbędzie się w Dukli, na obiektach MOSiR piłkarski memoriał im. Stanisława Piesika
Gdy w 1967 roku został wybrany na Prezesa KS Przełęcz Dukla, nawet On sam nie przypuszczał, że będzie to Jego życiowe powołanie. Powołanie do pracy społecznej i sportowej.

Stanisław Piesik urodził się w Głowience w dniu 29 stycznia 1933 roku. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego, o profilu pedagogicznym, w Krośnie – w latach 1951-1963 pracował, jako nauczyciel w Cisnej, Solinie, a następnie w Mszanie i Tylawie. Po ukończeniu studium (kierunek wychowanie fizyczne) w Raciborzu, był zatrudniony w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Krośnie, aż do emerytury.
Przez 30 lat szefowania dukielskiemu klubowi przeżywał jego radości i smutki. Cieszył się każdym sukcesem, czy to drużyny seniorów, czy grup młodzieżowych. Za jego „władzy” Przełęcz awansowała od klasy B do IV ligi, gdzie występowała przez 7 lat. Trudności finansowe spowodowały, że Jego drużyna została zdegradowana do klasy okręgowej. Przez lata swojej pracy przyczynił się do rozwoju piłki nożnej w Dukli, tak popularnej dyscypliny sportu. Stworzył warunki do jej uprawiania, bowiem powojenną bazę sportową tworzono tutaj od podstaw. Dzięki zebraniu wokół siebie licznego grona działaczy i sympatyków sportu, klub dukielski osiągnął wiele sukcesów. Dzięki jego inicjatywie udało się nawiązać kontakty z klubami Słowacji i Węgier.

Działając w klubie, nie było spraw, których nie udałoby mu się załatwić. Był Prezesem, działaczem, gospodarzem, sanitariuszem, kierownikiem drużyny – wszystko w zależności od potrzeb. Jesienią grabił liście, leżące na płycie boiska, innym razem wybierał wodę z pola karnego po ulewnym deszczu. Czasami, rozlatującym się wózkiem, wyznaczał linie boiska i wieszał siatki na bramkach. Poszukiwał piłek, które za mocno kopnięte zniknęły za murem albo w okolicach stawu.

Prowadził dokumentację klubową, rozwieszał plakaty informujące o spotkaniach Przełęczy. Jego specjalnością była także konferansjerka podczas meczy. Podczas wyjazdowych meczów, starzy działacze innych klubów pytali: „jak tam wasz Piesik?”, „jak się ma Staszek?”

Przez wiele lat był członkiem Zarządu OZPN w Krośnie, założycielem Wojewódzkiej Federacji Sportu, otrzymał wiele odznaczeń państwowych (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski) i sportowych. W roku 2008 uhonorowany został medalem „Zasłużony dla Dukielszczyzny” w kategorii „SPORT”.
Odszedł do niebiańskiej drużyny 4 lutego 2009 roku..
O takich ludziach jak On,Jan Paweł II w 2000 roku, mówił

„Dziękuję tym wszystkim w naszej Ojczyźnie,
którzy dostrzegają piękno i szlachetność sportu
i starają się te wartości rozpowszechniać w społeczeństwie.”

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial